
Sankt Olofsvägen Skåne
- 132 km
Pilgrimsvägen från Lund till Simrishamn, via Sankt Olofs kyrka och källa, ca 126 km Tidsåtgång 4 till 5 dagar
Dagarna omkring Jakobsdagen den 25 och Olofsdagen den 29 juli firas stora pilgrimsveckan på vackra Österlen varje år. Det är en samlingspunkt för pilgrimer sedan mycket lång tid tillbaka – och pilgrimsgrupper kommer ofta vandrande för att vara med på den stora Pilgrimsmässan klockan 15.00 den 2 juli i Sankt Olofs kyrka.
Pilgrimsveckan är ett samarbete mellan de lokala församlingarna på Österlen, Killans bönegård, Mariavalls kloster och Pilgrimscentrum Liberiet i Lund.
Under 2025 inleds ett nationellt initiativ som sträcker sig från 2025 till 2030 och som kallas Hoppets pilgrimer. Lunds stifts pilgrimsarbete är delaktiga i att driva detta projekt genom den nationella pilgrimsföreningen PaxWalk. Varje år kommer att ha ett särskilt tema och i år blir det ”Tid för Guds fred”.
Under dessa år vill initiativet bidra till att samla den nordiska pilgrimsrörelsen i gemensamma satsningar inför det stora Olavsfirandet 2030, tusen år efter att Sankt Olof dödades i Stiklestad. Startåret 2025 är ett nationellt och internationellt år för ekumenisk gemenskap och 2030 är, förutom Olavs dödsår, också det år då FN:s Globala hållbarhetsmål ska vara uppnådda. Därför vill vi vandra, med den tusenåriga kristna traditionen, mot fördjupad gemenskap och för en framtid värd att hoppas på.
Detta initiativ får sätta sin prägel också på firandet i Sankt Olof under kommande år.
Läs mer om Hoppets pilgrimer i länken längst ner på sidan.
22-29 juli Pilgrimsvandra från Bornholm till Sankt Olof
23 juli Tid för fred – Backåkra-Valleberga
24 juli Pilgrimsvandra från Gladsax till Ö Vemmerlöv
25 juli Labyrintvandringar i Ö Vemmerlöv
27 juli Heliga danser i labyrinten i Ö Vemmerlöv
27-29 juli Skillinge-Simrishamn-Rörum-Sankt Olof
29 juli Pilgrimsvandra Ö Vemmerlöv till Sankt Olof
29 juli 15.00 Pilgrimsmässa i Sankt Olofs kyrka
För övriga gudstjänster och aktiviteter i kyrkorna under veckan se kalendarier för Simrishamns, Gärsnäs, Kiviks och Löderups församlingar samt bönetider för Mariavall och Killans bönegård.
I länken nedan finner du en karta över pilgrimsvägen mellan Mariavalls kloster och Sankt Olof från väster och mellan Simrishamn, Gladsax, Tommarp och Ö Vemmerlöv från öster.
I de allra flesta fall finns det öppna kyrkor längs denna sträcka under stora pilgrimsveckan och om du vill bli sänd med bön och klockringning kan du som regel bli det om du kontaktar den lokala församlingen. När det gäller Mariavall kontaktar du klostret och vid Ö Vemmerlövs kyrka kan även Killans bönegård vara behjälplig.
Kontaktuppgifter
S:t Nicolai, Gladsax och S:t Olofs kyrka
Ö Tommarps och Ö Vemmerlövs kyrka
Killans bönegård – Ö Vemmerlöv
Pilgrimsvägen från Lund till Simrishamn, via Sankt Olofs kyrka och källa, ca 126 km Tidsåtgång 4 till 5 dagar
En vandring från Sillastaden mot skogsbyggderna i Småland, längs äppelodlingar och hav